Küba’ya ambargo uygulayan ABD emperyalizmini lanetliyoruz!

Geçmişte askeri saldırıları ve komploları ile dize getiremediği Küba’ya devrim yıllarından itibaren ambargo uygulayan ve sık sık kapsamını genişleten ABD emperyalizminin ablukası ve ambargosu bu kez insanlara kadar uzandı.

Yanı başındaki Sosyalist Küba’yı çökertemeyen ABD emperyalizminin temsilcisi Başkan Donald Trump, Küba’ya yönelik yeni yaptırımları açıkladı.

Ne yaparsa yapsın sonuca gidemeyen ABD,  yeni yaptırımları ile Amerikalı turistlerin Küba hükümetinin sahip olduğu yerlerde kalmasının yasaklanacağı, ayrıca Küba üretimi alkol ve tütün ürünlerinin ithalatına da kısıtlama uygulayacağı ifade edildi.

Küba yönetimine ilişkin yeni yaptırım kararlarını da duyuran Trump, ABD Hazine Bakanlığı’nın, ABD’li turistlerin Küba hükümetinin mülkiyetindeki yerlerde kalmasını yasaklayacağını söyleyerek, “Ayrıca, Küba üretimi alkol ve tütün ürünlerinin ithalatını da kısıtlıyoruz.”dedi. Emperyalist emellerini ve sosyalizme olan düşmanlıklarını “Bu adımlar sayesinde, ABD’nin dolarlarının Küba rejimini fonlamamasını ve doğrudan Küba halkına gitmesini sağlayacağız” demogojisi ve yalanı ile süsledi.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı ve Dış İşleri Bakanlığı da Küba’daki belirli mülkiyetlerde kalınmasının, Küba menşeili alkol ve tütün ürünlerinin ithalatının, Küba’da profesyonel toplantı ve konferans düzenlenmesinin ve bunlara katılımın, yine Küba’daki belirli çalıştay, yarış ve sergilere katılımın kısıtlanacağını açıkladı.

60 yıldır abluka, ambargo ve komplolarla yenemediği Küba halkına karşı, yeni yeni ambargo uygulamalarıyla savaşını sürdüren ABD emperyalizmi ve onun temsilcisi Trump’ın bu saldırısı da Küba halkını yenemeyecektir. Sosyalizmin direnişi sürecektir.

ABD emperyalizminin Küba halkına uyguladığı bu saldırgan tutuma tüm emperyalist devletler de ortaktır.

ABD emperyalizmi ve dünya saldırganlığının temsilcisi Trump’ı lanetliyoruz.

Kahrolsun ABD Emperyalizmi!

Trump Küba halkının üzerinden elini çek!

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

24 Eylül 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir