16-17MART 2023 ÜLKE GÜNDEMİNDEN

 16-17MART 2023 ÜLKE GÜNDEMİNDEN

BUGÜN(17 MART) YAPILACAK EYLEM, ETKİNLİK, ÇAĞRILAR VE GÜNDEMDEN

 

Büro-İş Sendikası tüm yurttaki SGK’lerde bugün iş bırakacaklarını açıkladı.

…..

Bugün saat 17.30’da, Adana Emek Demokrasi Güçleri, İnönü Parkında Depremde yaşamını yitirenleri anacak.

……

Bugün saat 20.00’de, HDP İstanbul Kadın Meclisi, Kartal, Fatih ve Esenyurt ilçelerinde eş zamanlı Newroz ateşi yakacak.

…..

İstanbul Newroz mitingi için Yenikapı miting alanı için yapılan başvuru Valilikçe kabul edildi.

…..

İstanbul’da Newroz, HDP, HDK, Emek, Barış, Demokrasi Güçleri bileşenleri, tüm sol partiler ve yapılar tarafından ortak kutlanacak. Kutlama şenlik havasında değil, deprem nedeniyle özel bir program uygulanacak. Newroz geçen yıl olduğu gibi Yenikapı’da yapılacak. Saat 11.00’de toplanma başlayacak.

……

İzmir’de Newroz, 19 Mart’ta, saat 13.00’de Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Toplanma saat 12.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda olacak.

…..

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, 19 Mart’ta “Her Der Newroz, Her Dem Azadi” ve “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” şiarlarıyla Anıtpark’ta kutlanacak.

…..

İstanbul Tabip Odası Başkanı Nergis Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı‘na ilişkin programlarını şöyle açıkladı: Buradaki törenimizi bitireceğiz ama 19’unda Haydarpaşa’dan Kadıköy’e sessiz bir hekim yürüyüşü yapacağız, ertesinde basın açıklaması yapacağız.

…..

Küçükçekmece’de BDSP adınaİkitelli Atatürk mahallesinde Newroz gündemli afiş çalışması gerçekleştirdikleri esnasında kadın gözaltına alındı. Küçükçekmece Mehmet Akif Karakolu’da  kadına kabahatler kanunundan cezai işlem uygulandı. Ayrıca karakol içerisinde çıplak arama dayatması yapıldı.

……

Emek ve Özgürlük İttifakı, milletvekilliği seçimlerine ittifak olarak girme kararı aldı.

……

35 yılında Halepçe katliamı ve 16 Mart İstanbul Üniversitesi  katliamı, 78’ler Girişimi, HDP, HDK, Karşı Sanat Çalışmaları, DKDER ve çok sayıda  üniversite örgütleri  tarafından Beyazıt’ta katliamın  yapıldığı yerde protesto edildi.

….

10 gündür sürmekte olan mumlu deprem protestosunun ve yaşamını yitirenleri anma etkinliği  Kadıköy ve Bakırkoy Meydanda yapılan açıklamalarla  sonlandırıldı.

……

İzmir Deprem Koordinasyonu, depremlerde yaşamını yitirenler için 6-16 Mart arası sürdürdükleri sessiz çığlık nöbetine dün gece son verdi. Gündoğdu Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında, depremde yaşamını yitirenler için mum yakıldı.

…..

HDP Ulm ve Çevresi Seçim Platformu kuruluşunu ilan etti; çalışmalara katılmaya ve dayanışmaya çağırdı.

…..

Ataşehir’de bulunan Finans Merkezi Şantiyesinde Limak Holding bünyesinde çalışan inşaat işçileri, 3 aydır maaşlarının ödenmemesi, yemekhanelerde kötü yemek, yatakhanelerin hijyen açısından kötü olmasına karşı direniyor. Dün işçiler Limak’ın Beykoz’daki Limak Eurasıa Hotel’i önüne taşıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir