17-18 MART 2023 ÜLKE GÜNDEMİNDEN

17-18 MART 2023 ÜLKE GÜNDEMİNDEN

 

Bugün saat 17.00’da, Kadıköy Rıhtımda, 18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklara Dayanışma Gününü nedeniyle, Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi tarafından tutsaklara özgürlük açıklaması yapılacak.

……

Bugün saat 12.00’de, Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve  faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemin 938’inci haftasında online açıklama gerçekleştirecek.

……

Bugün saat 12.00’de,  İHD ve kayıp yakınları  “Failler bulunsun failler yargılansın” şiarıyla düzenledikleri eylemlerine Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda ve Batman’da Gülistan Caddesi’nde devam edecek.

…….

Bugün saat 13.00’de,  İHD İzmir Şubesi, gözaltında kaybedilen kayıpların akıbetini sormak ve faillerin açığa çıkarılması talebiyle Konak Eski Sümerbank önünde açıklama gerçekleştirecek.

……

Bugün saat 13.30’da, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için İHD Ankara Şubesi önünde açıklama gerçekleştirecek.

……

Bugün saat 13.30’da,  İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 573’üncü haftasında dernek binası önünde açıklama gerçekleştirecek

……

Bugün saat 16.00’da, Bakırköy Kentsel Dönüşüm Dayanışma Meclisi, “Bakırköylüler enkaz altında kalmak istemiyor” demek için Bakırköy Özgürlük Meydanında basın açıklaması yapacak.

……

Bugün saat 18.00’de,  HDP İstanbul İl Örgütü, Beyoğlu ilçesindeki Hacıahmet Parkı’nda Newroz ateşi yakacak.

……

Bugün saat 13.00’de,  Adana’da 2004 Yerel Seçimleri’nde haber takibi sırasında geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitiren DİHA muhabiri Volkan Eryiğit mezarı başında anılacak.

……

İstanbul’da Newroz, HDP, HDK, Emek, Barış, Demokrasi Güçleri bileşenleri, tüm sol partiler ve yapılar tarafından ortak kutlanacak. Kutlama şenlik havasında değil, deprem nedeniyle özel bir program uygulanacak. Newroz geçen yıl olduğu gibi Yenikapı’da yapılacak. Saat 11.00’de toplanma başlayacak.

……

İzmir’de Newroz, 19 Mart’ta, saat 13.00’de Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Toplanma saat 12.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda olacak.

…..

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, 19 Mart’ta “Her Der Newroz, Her Dem Azadi” ve “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” şiarlarıyla Anıtpark’ta kutlanacak.

…..

İstanbul Tabip Odası Başkanı Nergis Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı’na ilişkin programlarını şöyle açıkladı: Buradaki törenimizi bitireceğiz ama 19’unda Haydarpaşa’dan Kadıköy’e sessiz bir hekim yürüyüşü yapacağız, ertesinde basın açıklaması yapacağız.

……

İstanbul Tuzla’daki Deri ve Endüstri Serbest Bölge’de bulunan Mata Otomotiv’de işçilerin iş güvenliği ve işçi sağlığının sağlanması ile ek zam talebiyle başlattıkları direniş bugün 20’nci gününe ulaştı.

…..

HDP’li Hüda Kaya, Musa Piroğlu ve TİP’li Barış Atay’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin dosya Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

……….

Dün, İstanbul’un Bağcılar ilçesinde TJA ve HDP Kadın Meclisi öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, İstanbul’un ilk Newroz ateşini yaktılar.

….

THKO Kurucularından Gökhan Harmandaloğlu mezarı başında anılacak. 18 Mart 2021 yılında yaşamını yitiren Harmandaloğlu için Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan Merkez Mezarlığında anma düzenlenecek. Saat 14.00’da yapılacak olan anmaya eski mücadele arkadaşları ve eşi Cevahir Korkmaz kakılacak.

….

Newroz ateşinin 19 Mart ve 21 Mart’ta yakılacağı İstanbul, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Çanakkale’deki tüm hazırlıklar tamamlandı

…..

HDP Gençlik Meclisi, sosyal medyada bazı paylaşımlar yapan “HDP Gençlik Teşkilatı” Twitter hesabının kendileriyle ilgilisi olmadığını açıkladı.

….

İskenderun emek ve demokrasi güçleri, Mustafa Kemal Mahallesi çadır alanına gönüllülerin kurduğu çadırların kaldırılmasına ilişkin açıklama yaparak gönüllülere müdahalesine tepki gösterdi.

…..

Ankara Barosu, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için sandıklarda gönüllü olarak görev almak isteyen avukatlara sandık güvenliği eğitimi verecek.

…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir