ÜLKE GÜNDEMİNDEN

BUGÜN(1 EYLÜL) YAPILACAK EYLEM, ETKİNLİK, ÇAĞRILAR VE GÜNDEMDEN

 

Kesinleşmiş 1 yıl 3 ay hapis cezası bulunan 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, İstanbul Adliyesi’ndeki işlemlerin ardından Metris cezaevine götürüldü.

……

 

Zorla kaybedilen yakınları ve sevdikleri için 28 yıldır hakikat ve adalet mücadelesi veren Cumartesi Anneleri, Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü için hazırladıkları QR kodlu protesto ile “İstanbul kayıplarını unutmadık” diyerek “Kayıplarımıza ne oldu?” diye sordu.

….

 

Çayırova’daki Amana Foods fabrikası patronu dün sabah 12 sendikalı işçiyi daha işten çıkardı.

…..

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci ile ilgili Ulus Atatürk Heykeli önünde açıklama gerçekleştirdi. “Grevsiz toplu sözleşme olmaz, sefalete teslim olmayacağız” pankartı açıldı.

……

 

Kadın Savunma Ağı üyesi Deniz Önen’in evine sabah saatlerinde polislerce baskın düzenlendi. Evdeki aramanın ardından Önen, gözaltına alındı. Sağlık kontrolüne götürülen Önen’in, Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceği belirtildi.

….

 

Trendyol Depo’da direniş sürüyor Esenyurt’ta bulunan Trendyol Depo’da PTT-SEN ve DGD-SEN üyesi işçilerin direnişi beşinci gününde devam ediyor.

…..

 

Kamu çalışanlarının ücretlerine yapılacak zam oranı, 2024 yılının ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025 yılının ilk altı ayında yüzde 6, ikinci altı ayında ise yüzde 5 olarak belirlendi.

……

 

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu toplantısının sona ermesinin ardından kamu emekçileri ve emeklileri için geçerli olacak zam oranları belli oldu. Kamu çalışanları adına Memur-Sen’in katılım sağladığı, 11 üyeden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında yaptığı toplantıda zam teklifi 4’e karşı 6 kabul oyu ile geçti.

…..

 

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG),  1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla tutuklu gazetecilere barış kartı gönderdi.

……

 

Müze yapılmak istenen Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’ne ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, “Cezaevi tarihi gerçekliğine bağlı bir biçimde, hakikat ve yüzleşme mekânı kimliğiyle, ‘İnsan Hakları Müzesi’ne dönüştürülsün” dedi.

……