Pazar, Temmuz 14, 2024

ÜLKE GÜNDEMİNDEN

BUGÜN (14 TEMMUZ) YAPILACAK EYLEM, ETKİNLİK, ÇAĞRILAR VE GÜNDEMDEN

Bugün saat 19.00’da, Gençlik Örgütleri, Kadıköy İskelede, Suruç için ‘ ADALET ZİNCİRİ’ oluşturacak.
……

Bugün saat 17.00’de, Süreyya Operası önünde, İnsanca Bir Yaşam İçin ÜCRETLERE TEMMUZ’DA ZAM eylemi gerçekleştirecek.
……

Bugün saat 17.00’de, Temmuzda Zam Şart Platformu, Temmuz ara zammına ilişkin Kadıköy Süreyya Operası önünde açıklama gerçekleştirecek.
……..

Bugün saat 18.00’de, Dikili Kadın Platformu, Atatürk Meydanında, köpeklerin öldürülmesine anlamına gelen yasa tasarısının durdurulması için eylem yapacak.
……

Bugün saat 11.00’de, HALK-DER tarafından Önder Babat Kültür Merkezinde, kaahvaltı ve ‘Ekonomik Kriz ve İnsanca Yaşamak İçin Kriz Koşullarında Mücadele’ konulu söyleşi gerçekleştirilecek.
……

Suruç katliamının 9. yıldönümü yaklaşırken pek çok kentte 33 düş yolcusu için belgesel gösterimleri gerçekleştirilecek.14 Temmuz 15.00 Esenyurt İstanbul/ESP ilçe temsilciliği,15 Temmuz 19.00 Eskişehir/İstiklal Mahallesi Başarılı Sokak No: 41 Ser Apt D:3,16 Temmuz İzmir/Kültürpark Gençlik Tiyatrosu Salonu,18 Temmuz 21.00Kadıköy İstanbul/BEKSAV,20 Temmuz 19.30 Rize Fındıklı/Kazım Koyuncu Kültür Merkezi,20 Temmuz 18.30 Dersim/DAD Genel Merkezi,20 Temmuz 17.00 Diyarbakır/ Eğitim Sen 1 Nolu Şube,
……

DEM Parti Ekmek ve Adalet Kampanyası kapsamında 19 Temmuz’da Mardin Kızıltepe’de tarım mitingi yapacak.
……

Hasta tutsakların serbest bırakılması, tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılarak derhal tahliye edilmesi için İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonunun düzenlediği F Oturması’nın 642.’sinde ağır hasta tutsak Hanife Arslan’ın serbest bırakılması istendi.
…..

Yaşam için Yasa İnisiyatifi ve Hayvan Yaşam Özgürlük İnisiyatifi, sokak hayvanlarının katledilmesini içeren yasa tasarısına karşı Şişhane Meydanında eylem düzenledi. Çok sayıda hayvan hakları savunucusunun katıldığı eylemde, “Katliam tasarısına hayır” ve “Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin” pankartları açıldı.
….

İzmir’de, Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu ve İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Purmo fabrikasında insanca yaşayacak bir ücret talebiyle 66 gündür süren grev, işçilerin onayıyla imzalanan anlaşma sonucu kazanımla sona erdi.
……

İHD ve kayıp yakınları Diyarbakır’da 2 Temmuz 1994’ten beri haber alınamayan Recai Aydın’ın akıbetini sordu, faillerin açığa çıkarılmasını istedi.
…..

Cumartesi Anneleri, 30 yıl önce Batman’da Hizbullah tarafından kaçırıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan İbrahim Çelik ve oğlu Edip Çelik için adalet istedi.
…..

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta hasta tutsaklar için düzenlediği eylemi bu hafta Batman Beşiri T Tipi Hapishanesi’nde tutulan olan 81 yaşında ve yüzde 93 engelli raporu bulunan ağır hasta tutsak Abdulalim Kaya için gerçekleştirdi.
…..

ÇHD, “kuyu tipi” cezaevlerinin kapatılması ve dava arkadaşlarının sevk taleplerinin karşılanması için 268 gündür ölüm orucunda olan Nurettin Kaya’nın sağlık durumunun kritik aşamada olduğunu belirtti.
…..

Dört gündür gözaltında tutulan gazeteci Sadık Topaloğlu ve arkadaşı Mehmet Savaş “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklandı.
…….

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yapımı süren hazır beton üretim santralleri ve taşocakları bölge halkının tepkisine neden oldu: “Hiçbir şirketin ödediği vergi, halk sağlığından daha önemli olamaz.”
…..

Bereket Enerjiye ait Muğla Yatağan Termik Santrali’nde 420 işçinin işten çıkarılacağı iddiaları karşısında sendikalarının sessiz kaldığını belirten işçiler patron ve sendikalardan yanıt bekliyor.
……

Akbelen’de YK Enerji maden sahası etrafına dikenli tel çekmeye başladı. Tellerin, zeytinlik ve tarlalarına ulaşmalarına engel olduğunu belirten köylüler duruma tepki göstererek jandarma çağırdı.
…….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ (DKDER)

https://dkder.org/