Pazar, Temmuz 14, 2024
GüncelKültür Sanat

YILMAZ GÜNEY ANILDI, ANLATILDI !

Yaptığı birçok başarılı filmin yanı sıra “Yol” filmiyle 1982 yılında Fransa’da Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü alan ve sinemanın “Çirkin Kralı” olarak tanınan Kürt yönetmen ve senarist Yılmaz Güney, doğumunun 86’ncı yılında “Halkın Sanatçısı, Halkın Savaşçısı” isimli programla anıldı.
Güney Dergisi’nin Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlediği anma programına birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katılırken, salon Yılmaz Güney’i sevenlerle doldu, taştı.
Sunuculuğunu Güney dergisinden Burcu Özkaradeniz’in yaptığı anma programına, Fatoş Güney, Güney Dergisi Yazı İşleri Müdürü Tuncay Özkaradeniz, yazar Temel Demirer ve yazar Pakrat Estukyan konuşmacı olarak katıldı. Program, Yılmaz Güney’ın anısına saygı duruşuyla başladı.
Anma programı Güney’in konuşmasının ardından Yılmaz Güney için hazırlanan belgesel gösterimi ile devam etti.
Anma programı sanatçı Devrim Kavallı ve Baran’ın seslendirdiği ezginlerin ardından son buldu.
DKDER de anmaya katıldı.

…….

DKDER’İN YILMAZ GÜNEY ANMASINA MESAJI

Dostlar, yoldaşlar,

Onun için sinemanın kapısında sırasını bekledi.

Onun için çocukluğunda yazlık sinemada sandleyeleri dizdi.

Onun için set arkasında asistanlık yaptı. Onun için sinemayla ilgili çok şey yazıldı…ama hiç kimse sefaletimizin resmini çekerek sinemaya adım attığını pek yazmadı…

Ona sadece sinemanın devrimci aktörü demek eksik kalır. O devrimci sinemayı yarattı.

Hiç bir zaman sistemle barışık olmadı ve hala filmleri devlet kanalında gösterilmez…ama herkes şunu bilsin o yalnız sinemayı aydınlatması milyonlarca hayranını da devrimci yaptı.

Onu böyle bilmeli böyle anmalıyız.

Mahirlerin yoldaşı…Çok yaşa çirkin kral.

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞI -DKDER

Bir yanıt yazın