Pazar, Temmuz 14, 2024
Emek DünyasıGüncel

ÖZAK TEKSTİL İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR!

Şanlıurfa organize sanayi bölgesinde bulunan ÖZAK Tekstil işçileri fabrikada yetkili sendika olan ÖZ İPLİK-İŞ sendikasından istifa ederek, BİRTEK-SEN sendikasına üyeliklerini gerçekleştirdiler. Bir işçi arkadaşlarının işten atılması sonucun da tüm işçiler işten atılan arkadaşına sahip çıkarak işe geri alınması için üretimi durdurdular.

10 gündür her türlü saldırıya rağmen direnişlerinden geri adım atmayarak mücadelelerini sürdürüyorlar. AKP iktidarı ÖZAK sermayesini korumak ve kollamak için her şeyi yapıyor. Direnişin ilk anında Urfa Valiliği kentte 8 günlük eylem ve etkinlik yasağı kararı aldı. Ve ardından direnişe saldırarak BİRTEK-SEN yöneticileri yaka paça gözaltına alındı. İşçiler kararlı bir şekilde fabrika önünü terk etmeyerek direnişlerine devam ettiler.

Devletin kolluk güçleri fabrika önüne yığınak yaparak fabrikanın sokağı dahi kapatıldı. İşçilerin fabrika önünde beklemelerinin önüne geçilmeye çalışıldı. İşçiler, jandarmanın her türlü baskısına karşı boyun eğmeyerek kurulan barikatların önünde direnişlerini sürdürüyorlar.

ÖZAK patronu direnişi kırmak ve parçalamak için her türlü hukuksuz yola başvuruyor. Dışarıdan işçiler getirerek üretimi devam ettirmeye çalışıyor.

Bugün birkez daha dışarıdan fabrikaya getirilen işçiler fabrikaya gireceği esnada direnişde olan işçilerin izinvermemesi sonucunda jandarma pervazsızca saldırarak 19 işçiyi ve 3 BİRTEK-SEN yöneticisini gözaltına aldı. Bu saldırı sonucunda fabrika içerisinde bulunan işçilerde dışarıya çıkarak direnişe destek verdiler.

ÖZAK patronu kendisine biat etmeyen sendika istemediği ve işçilerin sendika değiştirmemesi için her türlü yola başvuruyor. İktidara sırtını yaslayan ÖZAK patronu işçileri daha fazla sömürmek için boyun eğdirmeye çalışıyor.

İşçi-Emekçi Birliği olarak direnen ÖZAK tekstil işçilerinin yanındayız!

İşçilerin talepleri biran önce karşılanmalı ve saldırılar son bulmalıdır. Yaşanan her türlü hukuksuzluklardan sadece ÖZAK patronu sorumlu değildir. Onun üretim sağladığı dünyaca ünlü markalar olan LEVİS, MUSTANG, SANDRO, ZARA, HUGO BOSS ve JOOP!’da sorumludur.

ÖZAK patronu işçilere her türlü kölece çalışma koşullarını dayatarak, direnişçi işçileri özellikle kadın işçileri baskı altına alarak, tehditler ederek işçilerin mücadelesini kırayamayacaktır.

Zafer direnen işçilerin olacak!
İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!
Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır!

 

Bir yanıt yazın