Pazar, Temmuz 14, 2024
Emek DünyasıGENÇLİKGüncel

KESK’İN ANKARA YÜRÜYÜŞÜ VE TALEPLERİNİ DESTEKLİYORUZ!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan teklife göre; kamu emekçilerinin ve emeklilerinin maaşlarında 2022 yılı için altışar aylık dilimler halinde yüzde 5 + yüzde 6, 2023 yılı için ise yüzde 6 + yüzde 6 artış önerilmiştir. Büyük bir lütufmuş gibi, altışar aylık dönemlerde enflasyon farkının oluşması durumunda söz konusu farkın maaşlara yansıtılacağını ifade edildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK), Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde hükümetin açıkladığı teklife karşı “İnsanca bir yaşam, demokratik, grevli toplu sözleşme için mücadeleyi birlikte büyütüyoruz” şiarıyla iki koldan, Edirne ve Batman’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'REV SK 99.5' görseli olabilir

KESK tarafından yapılan açıklamada dile getirilen talepler ise şöyle:

TALEPLER

Bozkurt, KESK olarak yaptıkları tekliflerini şöyle sıraladı: Buradan hareketle bu dönem teklifimizde eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük maaşı alan kamu emekçisinin eline geçen tutarın eş, çocuk, kira, yakacak, ulaştırma, yemek, ikramiye gibi kalemlerle Haziran itibari ile 9 bin 332 TL olan 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını temel aldık.

  • Eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük maaşı alan kamu emekçisinin eline geçen tutarın söz konusu yardımlar ve ikramiye ile birlikte 2022 Ocak itibari ile 10 bin 400 TL’ye çıkarılmasını teklif ettik. Buna göre tüm kamu emekçilerinin maaşlarının yardım, ikramiye kalemlerinin dışında yüzde 43,5 artırılmasını talep ettik.
  • Geçmişte yoksulluk sınırındaki artışı, maaşlarımızdaki reel erimeyi görmeyen hatta KESK’in maaş artışı tekliflerini ‘abartılı’ bulanlar bu dönem bizim maaş artışı teklifimize yakın artışlar teklif etmiştir.
  • Bunun için ayrım yapmaksızın hepinizi insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenceli istihdam- güvenli gelecek, demokratik-adil bir çalışma yaşamı, halktan yana bir kamu hizmeti, grev hakkımızın önündeki engellerin kaldırıldığı gerçek bir toplu pazarlık sistemi için tüm konfederasyonları, kamu emekçilerinin birlikte ortak mücadele etmeye, omuz omuza vermeye çağırıyoruz.”

Dostluk ve Kültür Derneği olarak, KESK tarafından başlatılan Ankara yürüyüşünü ve Toplu Sözleşme taleplerinin yanındayız ve destekliyoruz.

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

18 Ağustos 2021

Bir yanıt yazın