Pazar, Temmuz 14, 2024
Güncel

KESK ALSANCAK’TAN SESLENDİ: GENEL GREV GENEL DİRENİŞ

KESK İzmir Şubeler Platformu, 2024-2025 dönemini kapsayacak TİS görüşmelerine dair Alsancak Gar önünde basın açıklaması düzenledi.

DKDER de katılarak destek verdi.

“Genel grev, genel direniş” ve “Hükümet zammını al başına çal” sloganlarının atıldığı eylemde ilk açıklamayı Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Erdal Akyol yaptı.

KESK İzmir Şubeler Platformu adına basın metnini ise SES İzmir Şube Eş Başkanı Nursel Yücesoy okudu.

Genel taleplere ilişkin yürütülen görüşmelerde üçüncü oturumu 17 Ağustos tarihinde gerçekleştiğini aktaran Yücesoy, “Buna göre; 2024 yılının ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ayı için yüzde 10, 2025 yılının ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı için yüzde 5 teklif edilmiştir. Birinci dereceye ulaşan kamu emekçilerine 3600 ek gösterge verilmesi, disiplin suçlarının affı, görevde yükselme sınavlarının belli periyodlarla yapılması, hacca gidecek memurlara destek sunulması, kamuda engelli istihdamının artırılması gibi konularda bir çalışma yürütüleceği belirtilmişse de bağlayıcı bir TİS hükmü haline getirilmeyeceği, zamana yayılacağı anlaşılmıştır” diye konuştu.

Yücesoy, sözlerine şöyle devam etti; “Sadece 2024 yılı için ilk teklifteki oranlara birer puan artırılmak suretiyle getirilen bu teklifle adeta TİS masasıyla alay edilmiştir.”

Ortada bir toplu sözleşme teklifi olmadığını belirten Yücesoy, “KESK olarak baştan itibaren seyyanen, ek ödeme, ilave ödeme gibi adlar altında getirilen ve taban aylığımıza yansıtılmayan kalemlerin önce taban aylığımıza yansıtılmasını, yüzdelik artışın daha sonra eklenmesini talep etmekteyiz. Gerçekçi bir teklif ile gelinecekse yoksulluk sınırının baz alınmasını ve üç ayda bir artışların güncellenmesi gerekmektedir” dedi.

Mevcut sendika yasasının artık geçersiz olduğunu söyleyen Yücesoy, “Tüm konfederasyonları gerçekten grevli ve TİS’li bir sendika hakkı ve emekçinin toplu sözleşmesi için birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Bu anlamda artık hükümetin masası haline gelen emekçileri aşağılayan bu masadan kalkın emekçinin TİS masasında buluşalım. Bizler KESK olarak tüm işyerlerimizde ve online olarak grev oylaması için sandıklar kuruyoruz. Oylama değerlendirmesi sonucunda önümüzdeki süreci tüm emekçileri kapsayacak şekilde gerçek bir sendika yasası ve hakkımız olanı almak için genel greve evirip birlikte mücadele ederek kazanacağız” diye konuştu.(21 Ağustos)

Bir yanıt yazın