Pazar, Temmuz 14, 2024
Emek DünyasıGüncel

KESK’in kuruluşunun 28. yıl dönümü: Umudu büyütmeyi sürdüreceğiz

28. kuruluş yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan KESK, “Bundan sonra da rüzgar gücüyle değil rüzgara karşı durarak yükselttiğimiz mücadele bayrağımızı dalgalandırmaya devam edeceğiz. Geçmişten geleceğe uzanan yürüyüşümüzde emeğin ortak mücadelesini yeşertmek için kuruluş ilkelerimize daha sıkı sarılacağız” ifadelerini kullandı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), kuruluşunun 28. yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Bu ülkede emeği ile geçinen tüm kesimlerin önünde her zaman zorlu süreçler, çetin mücadeleler olduğu ifade edilen açıklamada, bugün de ülkenin adım adım içine itildiği ekonomik, siyasal, toplumsal bunalımın giderek derinleştiği ifade edildi.

“İktidarda olanlar ‘asgari ücretliler ülkesine’ çevirdikleri ülkede emeğe daha fazla yoksulluktan, güvencesizlikten, geleceksizlikten başka bir şey vaat etmiyor. Orta Vadeli Programından Kalkınma Planına, Bütçesinden torba yasalarına kadar uzanan saldırı dalgası ile bir avuç mutlu azınlığın dışında kalan herkese, hepimize rol ucuz emek cennetinin katıksız köleleri olma rolü biçiliyor. Sağlam hiçbir çarkı kalmayan bu bozuk düzenin enkazı işçisinden kamu emekçisine, asgari ücretlisinden emeklisine, çiftçisinden küçük esnafına halkın yüzde 99’una yıkılmak isteniyor. Bizler her geçen gün yoksullaşırken yüzde 1’lik azınlığın zenginliği büyüyor” denilen açıklamada, KESK’in kuruluşunun 28. yıl dönümünün sadece bir kutlama günü değil mücadeleyi yükseltme kararlılığını haykırdıkları bir gün olduğu belirtildi.

Açıklama yok.

KESK olarak en başından itibaren “Hak verilmez, mücadele ile alınır” ilkesiyle yol alındığı vurgulanan açıklamada, “Bundan sonra da rüzgar gücüyle değil rüzgara karşı durarak yükselttiğimiz mücadele bayrağımızı dalgalandırmaya devam edeceğiz. Geçmişten geleceğe uzanan yürüyüşümüzde emeğin ortak mücadelesini yeşertmek için kuruluş ilkelerimize daha sıkı sarılacağız” denildi.

Açıklama, şöyle devam etti: “Faşizme karşı demokrasi, emperyalizme karşı bağımsızlık, savaşa karşı barış, baskılara karşı özgürlük, ırkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği, halkların kardeşliği ve gericiliğe karşı laiklik mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. ‘Bizi ezen, bir kenara iten, emeğimizi görünmez kılan, bedenlerimizi metalaştıran erkek egemen sistemin çarklarına takılan çakıl taşı olacağız’ diyen kadınların mücadelesinin en önemli özneleri arasında olmaya devam edeceğiz. Haklı mücadelemizi baskı altına almaya çalışan, her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamalar karşısında geçmişte olduğu gibi bugün de sessiz kalmayacağız. Bugünden yarına umudu büyütmeyi sürdüreceğiz.”

Ülkenin emekçilerinin hak ettikleri bir ülke ve dünyaya kavuşacaklarına dair inançlarının diri olduğu kaydedilen açıklamada, emek, demokrasi, barış ve kardeşliğin er ya da geç kazanacağı vurgulandı.

Bir yanıt yazın