Pazar, Temmuz 14, 2024
Güncel

Cumartesi Anneleri Maksut Tepeli için adalet istedi

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve adalet istemek için 984’üncü kez Galatasaray Meydanı’nda yan yana geldi. Ellerinde karanfiller ve gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarını taşıyan Cumartesi Anneleri adına basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu.

2 Şubat 1984’te Küçükbakkalköy’de arkadaşının evine gittikten sonra polislerin açtığı ateşte yaralanan ve gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Maksut Tepeli’nin hikayesini kamuoyuyla paylaşan Yoleri, Tepeli’nin Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) üyesi olduğunu ifade etti.

Yoleri, şöyle devam etti: Resmi kurumlar tarafından gözaltına alındığı inkâr edilen Maksut’un izini süren ailesi ve avukatları, olaydan 22 yıl sonra onun 6 Şubat 1984 tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde öldüğüne dair belgelere ulaştı. Üç yıllık ısrarlı girişimler sonucunda da resmi makamlar, Maksut Tepeli’nin Helvacıdede Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildiğini kabul etti. Ancak defin yeri bilgisi açıklanmadığı için Maksut Tepeli’nin mezar yeri hala bulunamadı.