Pazar, Temmuz 14, 2024
Güncel

İşçi Emekçi Birliği: Mücadeleci sendikaların yanındayız

DKDER’in de bileşeni olduğu İşçi Emekçi Birliği (İEB) son dönemde mücadeleci sendika üye ve yöneticilerine yönelik artan gözaltı, soruşturma ve tutuklama saldırılarına ilişkin basın toplantısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını Mehmet Eroldu yaptı. Eroldu son dönemde sendikalara yönelik artan saldırılar için toplandıklarını belirtti.

İnşaat-İş adına konuşan Yunus Özgür karşı karşıya kaldıkları ev hapsi saldırısını aktararak “bu saldırıları dayanışma ile aşabiliriz” dedi.

DGD-SEN adına konuşan Neslihan Acar, Anadolu Grup önünde yaşadıklarını saldırıyı aktardı ve işçilerin yargılandığı davanın hala devam ettiğini belirtti. Acar, farklı sektörlerden işçilerin hak gasplarına karşı yaptıkları eylemlerin ve saldırıların örneklerini hatırlattı.

DERİTEKS adına konuşan Veysel Arslan mevcut yasaların işçileri değil patronları koruduğunu belirterek fiili-meşru mücadele hattına işaret etti.

Konuşmaların ardından İEB adına basın metnini Okan Karaçam okudu. Açıklamada sermayenin hizmetinde olan AKP’nin yeni saldırıları devreye soktuğuna işaret edilerek gündemde olan “iş yasasında değişiklik kanununa” değinildi.

Sermayenin saldırılarına karşı işçi ve emekçilerin yeni mücadele ateşleri yaktığı belirtilen açıklamada dört bir yanda yükselen işçi direnişleri hatırlatıldı. İktidarın saldırılara karşı direnme eğilimini ezmeye çalıştığına vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İşçi sınıfının çalışma ve yaşam koşullarının dip noktasına vardığını, yeni kitlesel hak mücadelelerinin patlamasının kaçınılmaz olduğunu bildikleri için şimdiden önünü almaya çalışıyorlar. İşçi sınıfının mücadeleci kesimlerini sindirmek ve hareketsiz bırakmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Devrimci ilerici güçleri ev baskınlarıyla gözaltına alıyorlar, tutuklama terörünü devreye sokuyorlar. Fakat amaçlarına ulaşamayacaklar. Sermayenin saldırıları devam ettikçe, emekçiler en temel haklarından mahrum kaldıkça korkuları gerçeğe dönüşecek.”

Açıklamanın devamında geçtiğimiz bir ay içinde direniş ve mücadeleci sendika yöneticilerine yönelik saldırılar özetlendi. Özak Tekstil’de BİRTEK-SEN, Migros’ta DGD-SEN, SML Tekstil’de DEV TEKSTİL, Akar Grup’ta İnşaat-İş ve Akar Tekstil’de DERİTEKS’e yönelik saldırıların hatırlatıldığı açıklamada son olarak şunlar ifade edildi:

“Bizler bu saldırılara boyun eğmeyeceğiz. İşçi Emekçi Birliği olarak saldırılar karşısında dik duran mücadele örgütleriyle birlikte olacağız. Baskı zorbalık, sömür üzerine kurulu bu düzene karşı işçi sınıfının mücadelesini büyütmek için çabalayacağız. İnşaat İş, DGD Sen ve diğer mücadeleci sendikaların, emekten yana güçlerin yanında olmaya, işçi sınıfının örgütlü mücadelesini büyütmeye devam edeceğiz. Herkesi de bu çabayı birlikte büyütmeye davet ediyoruz, en temel demokratik hak ve özgürlüklerimiz için birleşik mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”