Pazar, Temmuz 14, 2024
Güncel

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu: Kanala, talana, yalana hayır

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul projesine ilişkin son dönem yaşanan gelişmelere dair Kadıköy rıhtımında basın açıklaması düzenledi. “İstanbul’da kanala, talana, Murat Kurum’a izin verme” pankartı açılan eylemde, “Ya kanal ya İstanbul”, “Kanal değil rant yolu”, “Kanala, ranta değil depreme hazırlık” dövizleri açıldı.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonunun çağrısı ile gerçekleştirilen basın açıklamasında AKP’nin İBB Adayı Murat Kurum’ın görevde olduğu 23 Aralık 2019 tarihinde 600 hektar, 22 Haziran 2020’de bin 140 hektar ve 16 Mart 2021 tarihinde bin 305 hektar özel proje alanı ilan edildiğini hatırlatarak “Ranta, talana, Kanal’a, Murat Kurum’a onayımız yok” dedi.

Koordinasyon adına basın açıklamasını okuyan Fatoş Osmanağaoğlu, “AKP’nin İBB başkan adayı Murat Kurum’un adaylığı açıklandığından bugüne, İstanbul halkının ezici bir çoğunluğunun karşı olduğunu bildiği ‘çılgın proje’ Kanal İstanbul Projesi ile ilgili sorulara yanıt vermediğini ya da ‘gündemimizde yok’ gibi yanıtlarla geçiştirdiğini görüyoruz. Bakanlığı döneminde ‘en önemli projesi’ olduğunu söyleyen Murat Kurum’u Ulaştırma Bakanlığı yalanlıyor.” dedi.

Osmanağaoğlu, “Yıllardır söylüyoruz, bu proje İstanbul’un son tarım alanlarını, göllerini, derelerini, ormanlarını, bizimle birlikte yaşayan hayvanları, endemik bitki çeşitliliğini ve İstanbul’un tarihini yani bölgedeki binlerce yıllık kültür varlıklarını yok edecek. Bir de bunun İstanbul halkını doğrudan etkileyen yıkıcı sonuçları olacak, işçileri, emekçileri, emeklileri yani bir avuç zengin dışında yaşamını açlık sınırında ya da altında sürdürmeye çalışan milyonları etkileyecek” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Ülkü Sakalar tarafından ve Şahinkaya halkı adına konuşmalarında yapıldığı eylem sloganlarla son buldu.

 

Bir 10 kişi ve yazı görseli olabilir

Bir 3 kişi ve yazı görseli olabilir