Pazar, Temmuz 14, 2024
Dünyadan HaberlerDuyurularGüncel

Bugün günlerden Newroz!

Bugün günlerden Newroz!
Birçok bölgede 17 Mart’tan bugüne kutlanan Newroz bugün gününde Amed de kutlanıyor!
Newroz, Ortadoğu halklarının zulme ve sömürüye karşı topluca tavır aldığı ve dönemin en büyük köleci devleti Asur İmparatorluğunun yıkılarak Asur’un başkenti Ninova’nın yerlebir edildiği gündür. Adı özgürleşmeyi ifade eder ve “Yeni Gün” anlamına gelir.
Milattan Önce yüzyıllar boyu hüküm süren ve Ortadoğu halklarını köleleştiren Asur İmparatorluğu nihayet, mitolojiye “Demirci Kawa” olarak geçen demirin döneme göre gelişmiş savaş araç gereci olarak işlenmesini bilen az sayıda üst düzey yöneticiden biri olan Avrupalı tarihçilerin Keyaksar olarak tanımadıkları bir önderin başta Kürt halkı olmak üzere bölge halkını biraraya getirerek 3 yıl süren bir savaş sonrasında (Milattan Önce 612 -609) yıkılmıştır.
Yaygın olarak anlatılan ve hepimizin duyduğumuz ” Kral Dehak’ın omuz başlarındaki çibanların iyileştirilebilmesi amacıyla hekimlerinin önerdiği çocuk beynini getirmesi için görevlendirdiği Demirci Kawa’nın mağaraya götürdüğü çocukları öldürmeyerek, bunun yerine Dehak’a hayvan beyni getirdiği ve yaşattığı çocukları bir orduya dönüştürerek Dehak’ı ve imparatorluğunu yıktığı” anlatımlarının gerçekle bir ilgisi yoktur. Newroz, birliğin, mücadelenin, halkların kardeşliğinin, eşitliğinin ve var olanı dağıtmanın değil büyütmenin gerçek inancın ve zaferin adıdır.
Nevroz halkların devrimci kurtuluş mücadelesinde sembol, hatırlatma, birlik, kardeşlik, mücadeledir!
Newroz alanlardır!
Newroz Zalimlere karşı isyan ateşidir!
Newroz piroz be!
Newroz kutlu olsun!