Pazar, Temmuz 14, 2024
Güncel

Birlik, mücadele, dayanışmayla; Arkadaşlarımızı alacağız!

1 Mayıs’a yasaklar, saldırılar hükümsüzdür!

Saray’ın 1 Mayıs korkusu sürüyor. Bu sene işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününde İstanbul’da binler işçi sınıfının tarihsel 1 Mayıs Alanı Taksim Meydanı’na yürümek için bir araya gelmiştir.

Bu 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyenler memleketin en yakıcı gündemlerini sokaklara taşıdılar.

Orta Vadeli Program’la krizin yükünün işçi-emekçilere yıkılmasına karşı, kıdem tazminatı gaspından sendikasız/güvencesiz çalıştırılmaya, iş cinayetlerinde ölmekten açlık sınırı altında kalan ücretlere, emeklilerin sefalete mahkûm edilmesinden her gün öğünlerimizin küçülmesine, kadın cinayetlerinden niteliksiz eğitime toplumun bütün itirazları Taksim’e doğru yürüdü.

1 Mayıs’ta kurulan barikatlar işte bu insanca ve onurlu yaşama talebine karşı kurulmuştur.

Biz emekten, barıştan, demokrasiden yana olanlar hem bu 1 Mayıs’ta hem de yaşamın her alanında milyonlara dayatılan bu çürümüş düzenin barikatlarının karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Günlerdir 1 Mayıs’a katılan, yüzünü Taksim’e dönen, adımlarını direnişe atan herkes, Saray’ın trollerince, İçişleri Bakanı’nın işkenceyi aklayan tweetleriyle, İstanbul Valisi’nin provakasyonlarıyla, YeniAkit’inden İHA’sına bilumum tetikçi basının kriminalize etmeye çalışan manşetleriyle hedef gösterilmeye çalışılmaktadır.

Kriminalize edilmeye çalışılan milyonların yaşamsal talepleridir. Bu çaba nafiledir.

Dün gece saatlerinde 38 arkadaşımız açıkça hak olan 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama iradesini gösterdiği için tutuklandı. Bu sabah 12 arkadaşımız daha evleri basılarak gözaltına alındı.

Ev baskınlarınız, gözaltılarınız, tutuklamalarınız, 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyen iradeyi durduramaz.

Yasaklamalarınız, saldırılarınız, milyonlarca insanı her gün açlığa ve sefalete mahkum eden bu düzene karşı mücadelemizi engelleyemez.

Biz İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri olarak, 1 Mayıs’a, 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüme iradesine, insanca ve onurlu bir yaşam mücadelesine sahip çıkacağımızı, tutuklanan ve gözaltına alınan arkadaşlarımızın mücadelesini büyüteceğimizi bir kere daha söylüyoruz.

1 Mayıs günü nasıl omuz omuza, hep beraber direndiysek, bu mücadeleyi de yine hep beraber sokaklarda, işyerlerinde, okullarda, meydanlarda büyüteceğiz. Halkın önüne kurulan tüm barikatları ortak mücadelemizle aşacağız.

Taksim’e yürümek haktır. Asıl suç Taksim’i işçilere, emekçilere, kadınlara, öğrencilere kapatmaktır.

1 Mayıs Alanı Taksim Meydanı’dır!

1 Mayıs Direnişine katılmak onurdur, arkadaşlarımızı alacağız!

Kurtuluş yok tek başına; ya hep beraber ya hiç birimiz!

 

İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri