Pazar, Temmuz 14, 2024
Güncel

Taksim tutuklamaları Kadıköy’de protesto edildi

İSTANBUL – 1 Mayıs tutuklamalarını Kadıköy’de protesto eden DKDER’in de bileşen olarak içinde olduğu Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, saldırılara karşı  mücadeleyi büyüteceklerinin mesajını verdi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Mayıs’ta yasaklara karşı direnen 50 kişinin tutuklanmasını Kadıköy’de bulunan İskele Meydanı’nda protesto etti. ‘1 Mayıs tutsakları onurumuzdur’, ‘1 Mayıs’tan, Taksim’den, arkadaşlarımızdan vazgeçemiyoruz’ dövizlerinin taşındığı eylemde ‘1 Mayıs’a, Taksim’e, tutsaklara özgürlük’ ve ‘1 Mayıs’ta 25’i öğrenci 50 devrimci tutuklandı, hepsini alacağız’ pankartları açıldı. Eylemde sık sık ‘Devrimci tutsaklar onurumuzdur’, ‘Her yer Taksim, her yer Direniş’ sloganları atıldı.

Bir 1 kişi, kalabalık ve yazı görseli olabilir

Açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri Özgül Saki, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ve Kezban Konukçu; DEM Parti MYK üyesi Musa Piroğlu’nun yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi ve yurttaş katıldı.

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan Tuğgen Gümüşay, 1 Mayıs’ta binlerce insanın emekleri ve özgürlükleri için sokaklarda buluşmasına karşın Taksim’in yasaklanmak istediğini vurgulayarak, “İşçilere siyanürlü madenlerde ölmek yasak değil, kadınların sokak ortasında öldürülmeleri yasak değil, öğrencilere KYK yurtlarında ölmek yasak değil, emeklilerin açlık sınırının altında yaşaması yasak değil ancak Taksim size yasak denmiştir. Bütün engellemelere, şiddete, kara propagandaya rağmen binlerin Taksim’e yürüme iradesi kırılamamıştır” diye belirtti.

Taksim’e yürüyenlerin hedef gösterilmesiyle 1 Mayıs günü ve sonrasında toplam 263 kişi için gözaltı kararı alındığını belirten Gümüşay, “Taksim 1 Mayıs alanıdır. Taksim’e yürümek haktır. Taksim’de 1 Mayıs kutlamak meşrudur. Ortada olan tek suç işçi sınıfının 1 Mayıs Meydanı’nın, milyonların özgürlük alanı Taksim Meydanı’nın emekçilere yasaklanmasıdır” şeklinde konuştu.

Son olarak Taksim’e yürüyenlerin “işçilerin, yoksulların, emeklilerin, kadınların, öğrencilerin iradesi” olduğunu söyleyen Gümüşay, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu iradeyi ne kara propagandanız, ne hedef göstermeleriniz, ne yasaklamalarınız yenemeyecek. Direnenler, halkın öfkesini örgütleyenler kazanacak. Saldırılara karşı insanca, onurlu bir yaşam mücadelesini büyüteceğiz. Taksim biziz, arkadaşlarımızın arkasındayız.”

Daha sonra gençlik örgütleri adına Irmak Biter söz aldı. Tutuklanan arkadaşları için mücadeleyi sürdüreceklerini ifade eden Biter, “1 Mayıs alanı Taksim’dir dediği için 25’i üniversiteli, 50 kişi için bugün buradayız. Kayyum rektöre, geleceksizliğe karşı yürüdük. Sadece 50 kişi değil hepimiz oradaydık. Hepimiz barikatın üstüne yürüdük. Ne ev baskınlarınız, ne gözaltı, ne tutuklamalarınız bizi yıldıramaz. Arkadaşlarımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye belirtti.

Konuşmaların ardından eylem sloganlarla son buldu.

Bir 5 kişi ve şunu diyen bir yazı 'TMAYISA TAYOM ¡MAYIS'A TUTSAMLARA BGALUK HER YER TAKSİM HER YER DIRENIS MAYISA TAYAKLARA PeGinun SEMİNDUN Bzsiin FILISTI ESP 1MAYIS TAKSİM TUTSAKLARA OZGUSLÜK HER YER TAKSİM TUTSAKLARA ÖZGt OZ HER DİRENİS YER LÜK! iSTANBUL EMEK, BARIS ve DEMOKR GÜCLERI' görseli olabilir

Bir 4 kişi görseli olabilir

Bir 3 kişi, kalabalık, Brandenburg Kapısı ve yazı görseli olabilir

Bir ‎5 kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎1 MAYIS'A ฮั่ง TAKSİM'E 1MAYIS'A TAKSİM'E ,5ا IS rIS'A ' AKSİM' TUTSAKLARA İM'E TUTSAKLARA OZGÜDLÜ ÖZGÜNLÜK ZGÜRLÜ TSAKLAF ÖZG' BLÜK <LARA RLÜK YIS LARI‎'‎‎ görseli olabilir

Bir 5 kişi ve yazı görseli olabilir