Pazar, Temmuz 14, 2024
Güncel

KHK eyleminde Kobanê Davası ve1 Mayıs tutuklaması kararına tepki

Bu haftaki İzmir KHK eyleminde Kobane Davasında siyasetçilere verilen cezalar ile Van ve 1 Mayıs protestoları nedeniyle yapılan gözaltı, tutuklamalar protesto edildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu’nun, ve bağlı Eğitim-Sen 2 nolu şubenin organizasyonu ile Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iadesi için Karşıyaka’da düzenlediği oturma eylemi 293’üncü haftasında devam etti.

Açıklama ve oturma eyleminde sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açılarak, sık sık “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Yaşasın Demokrasi Mücadelemiz”, Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber, Ya Hiç Birimiz” sloganları atıldı.

Açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İzmir İl Eş Başkanı Mehmet Kuruş, Dostluk ve Kültür Derneği’nin (DKDER) yanı sıra birçok sivil toplum örgütü temsilcisi de katılarak destek verdi. Bu haftaki açıklamada Kobanê Davasında çıkan karar, 1 Mayıs ve Van protestoları nedeniyle yapılan gözaltı, tutuklamalara dikkat çekildi.

Eylemde  ilk olarak konuşan İzmir-Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Ali Kılıç, İzmir’deki emek ve demokrasi güçleri olarak Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ı mahkum eden yasayı tanımadıklarını belirterek, bu girişimlerin demokrasi mücadelesi veren Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) karşı olduğu gibi bugün de DEM Parti’ye karşı olduğunu söyledi. Kılıç, gözaltı ve tutuklamaları kınayıp, derhal serbest bırakılmalarını istedi.

‘İKTİDAR HUKUK KURALLARINI HİÇE SAYIYOR’

Basın açıklamasını okuyan yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Zeliha Danyeli, iktidarın muhalif olan emekçileri hukuksuz bir şekilde ihraç ettiğini anımsatarak, “İktidar, anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış insan hakları ve evrensel hukuk kurallarını hiçe saymakla kalmamış ayrıca sendikal eylem ve etkinlikleri de  ihraçların gerekçesi olarak göstermiştir. Bununla da yetinmeyip yol arkadaşlarımızı cezaevlerine atarak  özgürlüklerini ellerinden almıştır. İktidar ve ortakları, Anayasa Mahkemesi kararında da birlik, mücadele ve dayanışma meydanı olarak geçen Taksim Meydanına girmek isteyen onlarca yoldaşımızı İstanbul’da gözaltına alıp sonra tutuklatmışlardır. Yine Van’da halkın iradesini gasp etmeye kalkışanlara karşı demokratik bir hak olan protesto hakkını kullanan arkadaşlarımız İzmir’de önce gözaltına alınmış sonra tutuklanmışlardır. Bu tutuklamalar ile iktidar, halkı sindirmeye ve korku atmosferi yaratmaya çalışıyor” dedi.

‘İHRAÇ EDİLENLER GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİDİR’

Sistemin emeğe, insana, doğaya ve barışa düşman olduğunu vurgulayan Danyeli, “Bu sistem önümüzdeki günlerde işçilere, emekçilere dayatılan bu sömürü sistemini katmerli hale getirmek istiyor. Bizlere daha fazla yoksulluk ve daha fazla hukuksuzluktan başka bir şey vaat etmeyenlere inat haklarımız ve özgürlüklerimiz için mücadelemiz devam edecektir. Bugüne kadar ihraç edilen arkadaşlarımızın hepsi haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir” diye konuştu.

“TUTUKLAMALARA VE CEZALAR BİZLERİ YILDIRAMAZ”

1 Mayıs ve Van  tutuklamaları ile Kobane davasında verilen cezalara da tepki gösteren Şube başkanı Danyeli, “ihraçlara, tutuklamalara son verilmelidir” dedi.