Pazar, Temmuz 14, 2024
Güncel

ANKARA’DA KIZILDERE ANILDI

ANKARA’DA KIZILDERE ANILDI

Devrimci önder Mahir Çayan ve yoldaşları Kızıldere’de katledilişinin 51’inci yıldönümünde Karşıkaya’da bulunan mezarı başında anıldı. Yapılan konuşmalarda, devrimci kalmakta ısrarın önemine dikkat çekildi.

30 Mart 1972’de Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını engellemek için yaptıkları eylem sonucu Kızıldere’de katledilen THKO ve THKP-C önderleri katledilişlerinin 51’inci yılında anıldı.

Devrimci 78’liler Derneği, Devrimci Hareket, Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER), Halk-Der ve Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ve Yeşil Sol Parti  tarafından ortak düzenlenen anmada, “Kızıldere son değil, mücadele sürüyor” ve “On’ların yolunda zafere kadar yürünecek” pankartlarıyla mezarlık içerisinde yüründü.

Yürüyüş boyunca “Kızıldere son değil, savaş sürüyor”, “Onlara sözümüz devrim olacak” sloganları atıldı. Mahir Çayan’ın mezarının yanı sıra Ulaş Bardakçı, Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan, Hüseyin İnan, Sinan Kazım Özüdoğru ve Hüdai Arıkan’ın mezarı ziyaret edildi.

Mahir Çayan’ın mezarı başında devrim şehitlerinin anısına saygı duruşuyla başlayan anmada ortak açıklamayı 78’liler Derneği Başkanı şair Ahmet Telli yaptı.

“İnsan devrimci olabilir ama önemli olan devrimci kalabilmektir. Devrimci kalabilmek inadını şu anda mezarlarında olmakla birlikte bizi dinleyen devrim öncülerinden devraldık” ifadelerine yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Onların 51 yıl önce hunharca katledilmiş olması, kurdukları uzun ve kesintisiz cümlede yalnızca bir virgül kadar duraklamaya yol açmıştır, o kadar. Şimdi bizi dinleyen yoldaşlarımız, öncülerimiz, canavarın ağzından Denizleri almak için bedenlerini ortaya koymuş olan tarihin trajik kahramanlarıdırlar.

Gençler var aramızda, öncülerimizle el sıkışmış olanlarımız var; inanın yoldaşlar ısrar ve inat kesintisiz bir devrim fikridir bu. Devraldığımız dayanışma ve direniş kültürü bizim biricik varoluşumuzdur.

Daha sonra DKDER ve BMG adına konuşmalar yapıldı.

Bir yanıt yazın