Pazar, Temmuz 14, 2024
Güncel

Küba devrimin 65. yılını kutluyor I DKDER: Yaşasın Küba devrimi

ABD yanlısı diktatör Fulgenico Batista’nın 1 Ocak 1959’da devrimci kuvvetler karşısında tutunamayarak ülkeden kaçmasıyla zafere ulaşan Küba Devrimi, ABD ambargosuna karşın 65 yılı arkada bıraktı.

Kübalılar, 1 Ocak’ın ilk dakikalarından başlayarak Fidel Castro liderliğinde, ABD destekli diktatör Fulgencio Batista’ya karşı kazandıkları devrimin zaferinin 65. yıl dönümünü kutluyorlar.

Telesur’un haberine göre, 2024’ün ilk kutlamasında Pazartesi 00:00’da Küba bayrağı, 1959’da Küba Devrimi’nin zaferinin dünyaya duyurulduğu Santiago başta olmak üzere başkent Havana ve diğer kentlerde göndere çekildi.

Küba Devrimi

1953’te Moncada Kışlası baskınıyla başlayan Küba devrimi 1 Ocak 1959’da diktatör Fulgenico Batista’nın kaçışıyla amacına ulaştı, Fidel Castro komutasındaki güçler 2 Ocak’ta Santiago de Cuba’yı aldılar, aynı gün aynı saatlerde Che Guevara ve Camillo Cienfuegos komutasındaki güçler de başkent Havana’ya girdiler. 6 Ocak’ta Castro Havana’ya ulaştı. Küba’da yeni bir çığır başladı.

65.Yıl anma törenleri 

Devrimin zaferinin 65. yıldönümü anısına düzenlenen merasimin merkezi etkinliği yerel saatle 19:00’da (TSİ Salı 01:00)  Fidel’in devrimin ilk zaferini kazandığı Santiago’da halk ve yöneticilerin Santa Ifigenia mezarlığını ziyaret ederek burada Küba’nın ilk devrimci kurtuluş savaşı lideri Jose Marti ve sosyalist devrimin lideri Komutan Fidel Castro’nun mezarlarında saygı duruşunda bulunmalarıyla başlayacak.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Pazar günü verdiği demeçte “Pazartesi günü bu zaferi kutluyoruz ve bu Kübalıların asla zayıflamayacak bir kararlılıkla insanlık dışı bir abluka karşısında sürdüre geldikleri Devrim’in zaferidir.” dedi.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel de Pazar günü yayımladığı yılbaşı mesajında “Devrimciler, bu 65. yıla teslim olmak ve bayraklarını teslim etmeye gelmediler.” dedi.

“Devrimin tüm zorluklara dayanmasının sırrı, halkın katılımı, direnişi ve yaratıcılığının yarattığı eşsiz bir tarih içinde, temelde sağlam bir liderliğe ve bir dizi ilkeye dayanmasında yatıyor,” dedi.

Diaz-Canel, Raul Castro’nun, Küba Komünist Parti’nin Birinci Sekreteri olduğu yıllarda Küba halkının “Yankee emperyalizmi”ne ve onun ekonomik ablukalarına rağmen Fidel’in ideallerine sadık kalacağı yolundaki sözünü hatırlatarak devrimin 65. yılını kutladı. ( Kaynak: Bianet).

……….

ABD Emperyalizmi ve Batista diktatörlüğüne karşı, öncü/ gerilla,  halk savaşı ile devrimi başarıya ulaştıran devrimci önderler Che Guevara, Fidel Castro ve yoldaşlarını, Küba halkını selamlıyoruz. Halk Kurtuluş savaşlarına ilham kaynağı olan, umut taşıyan, rehber olan Küba devrim önderlerinin yaktığı ateş dünyanın yeni sömürgelerinde yol göstermeye devam ediyor.

Küba devrimimiz 65. Yılında kutlu olsun.

Kahrolsun ABD emperyalizmi!